Navigace


Jak se překračují hranice

|30.09.2010|

V Proseči, malém městečku ve východních Čechách, se šušká, že přijedou filmaři. Nesou se zvěsti o jisté kontroverzi a taky o tom, že proběhne casting na roli staré paní. Šuškanda zahrnuje scény nahoře bez, což ve spojitosti s rolí staré dámy kontroverzí (až perverzí) opravdu zavání. A tak, zatímco místní potají uzavírají sázky, která ze sousedek roli dostane, přípravný výbor čtyřčlenného štábu (jenž tvoří něžná polovina gendrově vyrovnané skupiny) rozjíždí první přípravy k natočení spotu OSTRAVA-PICTURE 2010. Lokací je obývací pokoj tak fotogenický, že se za ním štáb vydal dvě stě kilometrů od Ostravy. A nakonec nelitoval. Nejdříve je však třeba sehnat rekvizity a naučit miniaturního pejska poslouchat na slova „akce“ a „stop“.

Maskulinní polovina štábu má zatím za úkol předtočit záběr do spotu. To se odehrává za zavřenými dveřmi pánských záchodů v ostravském multikině Cinestar, kde, jak vidno z výsledku, i pisoáry mají oči. Poté se z Ostravy vydávají směrem do Proseče, cestou však musí vyzvednout filmařskou techniku. Není to tak snadný úkol, jak se zdá, vezmeme li v potaz, že v České republice existuje více než jeden Lipník. Pozdě v noci se obě poloviny scházejí v obýváku nad zbytkem v zelené lahvi a štáb je konečně kompletní.

Roli starší dámy nakonec nevyhrála žádná Prosečačka, nýbrž paní Marie z nedaleké Poličky, a tak mohly zhrzené adeptky scénu v obýváku akorát tak opříst báchorkami. Kromě konkurzu na starší dámu proběhl ještě konkurz na nejestetičtější televizi. Díky místnímu legálnímu skladu televizí a monitorů bylo z čeho vybírat a zanedlouho už velká retro žlutohnědá krasavice tajemně bzučí v dekoraci. Technické části tvůrčího týmu se ji podařilo pokoutně propojit s dvd přehrávačem a ze bzučení se brzy stal obraz průzračný jako Ostravice.

Pak přišel na řadu obývák. Štáb měl za úkol do dekorace vybrat z celého domu ty nejlepší kusy, něco se přivezlo z ostravských bazarů, něco se nakoupilo po okolí a z původního obýváku se stal obývák filmový, plný rekvizit, světel a tvůrčího nadšení nás, mladých filmařů. Nutno dodat, že rodina, které jak obývák, tak celý dům patří, vydatně přispěla štábu pomocí, jídlem, radou, či pohostinností. A tak po dvoudenním zařizování dekorace nastal konečně čas na pořádnou filmařinu.

Paní Marie byla ve svém herectví natolik přesvědčivá, že to, co se čtyři dny chystalo, bylo natočeno za pouhé tři hodiny. Jen pejsek, pravděpodobně trémou z nesnadného úkolu, podal výkon ani ne průměrný, byl tedy ze spotu demokraticky vystřižen. Co k tomu dodat? Dekoraci jsme museli rozebrat a paní Marii odvézt zpět do Poličky. Výsledek našeho snažení však neskončil na dně sklenic z dotočné, která po natáčení vzápětí následovala, ale na vašich televizních přijímačích! Proto by si ho nikdo neměl nechat ujít. Tentokrát jsme totiž opravdu překročili hranice.

K vidění také na vašich monitorech:

« zpět


Novinky

|03.09.14|

Workshopy na Ostrava - Picture

Jak už se stalo v posledních letech zvykem, omezili jsme prostor věnovaný projekcím a posílili workshopy a besedy, na kterých se můžete něčemu přiučit, nebo se dozvědět informace, které byste jinak museli pracně shánět. První várku právě otevíráme k registracím...

|16.07.14|

Ostrava-Picture 2014 - zasílejte filmy!

Osmý ročník filmové přehlídky zahajuje přijímání snímků. Vyhlásili jsme soutěžní kategorie (letos se neschůzovalo v hospodě, tak jsme se vrátili k poněkud konvenčnímu třídění) a vyvěsili přihlášky. Společně s porotou se těšíme se na vaše nové kousky. Dead line pro jejich zasílání byl stanoven na 15. 8. 2014. Tak nahrávejte a zasílejte linky...

|27.06.14|

Filmová noc

Pojďte na filmovou procházku Porubou. Sejdeme se u VŠB-TU a vyrazíme dvorky staré porubské zástavby kolem Hlavní třídy. Během tří zastavení, mezi kterými si můžete skočit do nedalekých zahrádek pro pivo, pustíme přehled úspěšných studentských filmů z minulých ročníků Ostrava-Picture. Projekce pouze za suchého počasí.

|09.03.14|

Movie Camp 2014

Nenechte si ujít další ze zajímavých projektů letošního roku! Pětidenní workshopy, na kterých si vyzkoušíte neobvyklé natáčecí postupy, poznáte různé střihové programy, současné trendy v oblasti shánění peněz pro váš snímek a získáte řadu praktických dovedností, jimiž kvalitu svých filmů razantně vylepšíte.

|24.02.14|

Besedy o historii filmu v Ostravě

Jako celoroční akci s dvouměsíční periodicitou jsme právě spustili cyklus setkání s pamětníky počátků ostravského filmu. Postupně se budete moci setkat s lidmi okolo Krátkého filmu v Ostravě, studia Prométheus, České televize či QQ Studia. Sledujte facebook.